Dziury i pęknięcia laminatu możemy naprawiać na dwa sposoby. Pierwszy to wklejenie łaty w miejsce otworu i podklejenie jej od spodu dwiema warstwami maty 350-450g. Matę (obficie przesączoną żywicą) układamy tak, że mniejszy kawałek przylega bezpośrednio do łaty, a większy zakrywa go. Prace naprawcze możemy przeprowadzić kiedy jest sucho i temperatura przekracza 16 stopni. Powierzchnię należy wysuszyć, odtłuścić i wyrównać. Nie wygładzamy nadmiernie, ale pozbywamy się wystających włókien. Brzegi otworu należy zeszlifować skośnie od wewnątrz elementu, tak aby zeszlifowana krawędź miała szerokość minimum 20 grubości skorupy. W przypadku braku dostępu od wewnątrz konieczne jest zeszlifowanie od strony zewnętrznej. Często na krawędziach dziury mamy do czynienia z procesem rozwarstwienia laminatu (delaminacji). W takim przypadku konieczne jest usunięcie wadliwej części skorupy i zastąpienie jej nową. Łatę wklejamy w taki sposób, aby powierzchnia przylegania wynosiła najmniej 20-krotność grubości laminatu.
Drugi sposób to wypełnienie otworu żywicą z matą szklaną. W przypadku dużych otworów uzupełnianych żywicą konieczne jest użycie formy, najlepiej zdjętej z identycznego modelu kajaka. W poradniku zajmiemy się niewielkimi otworami, które nie wymagają użycia formy. Zastąpimy ją powierzchnią uzyskaną przez podłożenie płyty lub kawałka innego materiału. Zanim wypełnimy ubytek musimy zasłonić go od strony zewnętrznej tworząc prowizoryczną namiastkę formy. Może to być płyta pilśniowa pokryta warstwą rozdzielającą lub inny materiał w zależności od kształtu otworu. Płytę przykręcamy od zewnątrz, a otwór przygotowujemy jak w przypadku łaty, tzn. spiłowujemy jego krawędzie skośnie (jak wyżej). Następnie kładziemy warstwę topkotu, a po jej utwardzeniu warstwy zbrojenia szklanego przesączone żywicą. Sam żelkot nakładany powierzchniowo nawet po utwardzeniu jest lepki. Kawałki maty kładziemy zaczynając od mniejszych i zwiększamy, aż do ostatniej warstwy, która powinna pokryć cały otwór z naddatkiem.
W przypadku braku dostępu z wewnątrz musimy spiłować otwór skośnie od zewnątrz. Konieczne będzie uzyskanie owalnego kształtu. Nasza płyta też musi mieć owalny kształt i musi być większa od otworu. W płycie wiercimy dziurkę, do której przytwierdzamy drut lub sznurek. Wkładamy płytę tak, żeby przeszła przez otwór, obracamy ją wewnątrz i mocujemy do poprzeczki. W efekcie płyta powinna zakryć otwór od strony wewnętrznej. Dalsze czynności są identyczne jak poprzednio opisane , ale po nałożeniu i utwardzeniu żelkotu wklejamy taśmy prowizorycznie mocujące, po ich utwardzeniu odejmujemy listwy, obcinamy drut i wlaminowujemy łatę. W tym przypadku będziemy musieli całość wyszlifować, nałożyć żelkot lub lakier i ewentualnie spolerować.